Úsměv o Vás řekne víc, než tisíc slov.

Specializujeme se na parodontologickou a kosmetologickou péči.

PARODONTOLOGIE

Ordinace se zaměřuje na léčbu onemocnění parodontu. Co je to parodontitida? Jak ji předcházet a léčit? To vše se dozvíte  v následujícím článku a nebo v naší parodontické ordinaci Dentis care, s.r.o. v Ostravě - Zábřehu, kde Vás vyšetříme a najdeme způsob, jak s tímto onemocněním můžete bojovat.  

Parodontitida

Parodontitida, známější název parodontóza, někdy také paradentóza je zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubu, dásní a kosti. Příčinou vzniku parodontitidy jsou patogenní mikroorganismy, jejichž množení podporuje přítomnost plaku a zubního kamene v ústech.

Parodontitida, neboli paradentóza se projevuje krvácením z dásní, jejich ustupováním a v neposlední řadě nepříjemným zápachem z úst. V pokročilém stádiu dochází k viklání zubů a jejich postupné uvolnění. Konečným stádiem je pak jejich úplná ztráta.

Toto onemocnění nevzniká ze dne na den, probíhá dlouhodobě bez příznaků a pacient většinou vůbec nemusí pozorovat žádné potíže. 

Z dlouhodobého hlediska, však hlavní nebezpečí parodontitidy není ztráta zubu, ale především přítomnost dalších zdravotních komplikací, jakými je chronický zánět v těle, který výrazně zvyšuje riziko kardiovaskulárního onemocnění a riziko cévní mozkové příhody.

Co je tedy potřeba, pokud se rozhodnete navštívit naši ordinaci?

Před zahájením léčby je nutné podstoupit vyšetření, tzv. parodontologickou prohlídku, kde podrobně naplánujeme léčebný postup. Léčba parodontitidy je zdlouhavý proces, kdy bude z Vaší strany nutná trpělivost, disciplína a hlavně řádná spolupráce s lékařem a dentální hygienistkou. Léčba pak bude probíhat v těchto základních fázích:

Iniciální hygienická fáze parodontózy:

V první fázi léčebného procesu budete delegováni k naší dentální hygienistce, která důkladně odstraní zubní kámen a provede instruktáž správné techniky čištění zubů a mezizubních prostorů, vybere pro Vás individuální správné dentální pomůcky. Během této fáze zhodnotíme stav vašeho chrupu a po vzájemné dohodě, odstraníme z chrupu zuby, které již není možné zachránit. Vyměníme staré a nevyhovující zubní výplně nebo korunky a sanujeme zubní kazy a správnou artikulaci chrupu.

Fáze konzervativního ošetření parodontu:

Tato fáze zahrnuje vyčištění a ohlazení povrchu zubního kořene pod povrchem dásně a následné přihojení poškozené gingivy k zubu. Ošetření se většinou provádí ve dvou návštěvách, mezi kterými by většinou nemělo uplynout více než 48 hodin. (lépe 24 hodin) Zákrok se provádí dle potřeby v místní anestezii, je proto pro pacienta zcela bezbolestné. Po provedené hloubkové kyretáži může dojít k recesi dásně, odhalení zubního krčku a s tím spojené citlivosti v místě ošetřeného zubu. Tento výkon je však zcela nevyhnutelný a bez tohoto ošetření nelze dosáhnout úspěšné léčby parodontitidy.

Fáze hojení ošetřených tkání:

Trvá 2-3 měsíce po hloubkovém čištění parodontálních chobotů (deep scaling). Po zákroku pacient provádí co nejdokonalejší ústní hygienu a po uplynutí třech měsíců podstoupí kontrolní vyšetření parodontu, při kterém se zhodnotí stav zhojené tkáně. Výsledek tohoto vyšetření rozhodne o dalším postupu léčby. 

Pacienti, u kterých je tkáň zhojena a každodenní ústní hygiena je již na dobré úrovni, jsou zařazeni do tzv. recall systemu, fáze podpůrné a udržovací léčby. Naopak pacienti, jejichž úroveň ústní hygieny je na dobré úrovni, ale parodont není zhojen, se už většinou nevyhnou nutné chirurgické fázi léčby. Ti pacienti, u kterých nedošlo ke zlepšení, tudíž hygiena není uspokojivá (nánosy zubního plaku a kamene, krvácející dásně a hnisající parodontální choboty) si celý proces musí zopakovat a jsou v jejich vlastním zájmu zařazeni zpět na začátek do hygienické fáze.

Chirurgická fáze léčby parodontitidy: (resektivní, regenerativní)

Základní podmínkou chirurgické fáze je opět dokonalá ústní hygiena. Pomocí operačních postupů se eliminují zbylé parodontální choboty, upravuje se kostní tkáň a obnovují se anatomické poměry.

Rekonstrukční fáze:

Cílem rekonstrukční fáze je obnovení funkce chrupu a jeho estetiky. Zhotovují se korunky, rozsáhlé protetické práce a zavádějí se zubní implantáty, popřípadě se plánuje ortodontická léčba.

Fáze udržovací a podpůrné léčby parodontózy: (recall)

Zaměřuje se na udržení dosaženého stavu parodontu a zastavení dalšího postupu nemoci. Skládá se z opakovaných kontrolních vyšetření a ošetření v intervalu 3-6ti měsíců.

Hodnocení výsledků úspěšnosti léčby vychází z klinických a rentgenologických vyšetření. Za úspěch léčby se považuje tzv. stabilizovaný stav.

Parodontologie Ostrava

Objednejte se

OBJEDNEJTE SE K VYŠETŘENÍ: +420 736 286 937

email: info@dentist-care.cz

Náš tým

NÁŠ TÝM

O vaše zdraví a komfort během ošetření se postará náš zkušený personál. Každý člen našeho týmu je nezbytnou součástí celého procesu léčby. Budete se tedy u nás setkávat pravidelně a spolupracovat na úspěšném výsledku.

Nataliya Rapiy

Nataliya Rapiy

lékař stomatolog

Více

Barbora Racká

Barbora Racká

asistent lékaře

Více

Tereza Joanidisová

Tereza Joanidisová

dentální hygienistka

Více

Aktuality

  • 20 Pro 2020

    KOSMETOLOGICKÉ OŠETŘENÍ

    Nabízíme kosmetologické ošetření kyselinou hyaluronovou, aplikaci botoxu a niťový lifting! Těšíme se na Vás!

  • Přijmeme zdravotní sestru

    13. 1. 2020

    Přijmeme zdravotní sestu na poloviční úvazek do přátelského kolektivu.

Archív

Ordinace